Skip to Main Content

راهنمای بهترین روش کاربردی جستجوی متون پژوهشی- فارسی

برای دانش غذا و سلامت

(استرداد مقاله ( متن کامل

هر محقق باید در مورد چگونگی دستیابی به متن کامل مقالات شناسایی شده از طریق جستجوی متون، فکر کند.

• اگر به دانشگاه وابسته هستید، كتابخانه با بعضی از مقالات اشتراك دارد و باید بتواند از طریق وام های بین كتابخانه ای،  برخی منابع دیگر را فراهم کند. در صورت نیاز به دریافت متن کامل مقاله منتشر شده به کتابخانه خود مراجعه کنید.

• هرکسی می تواند به متن کامل مقالاتی که از طریق  open accessدر دسترس هستند دسترسی پیدا کند. استفاده از افزونه مرورگر مانند Unpaywall می تواند به شما در تهیه نسخه های  open accessحقوقی مقالات کمک کند.

• در صورت عدم موفقیت راه های دیگر، می توانید از نویسنده مربوطه درخواست کنید نسخه ای از مقاله را برای شما ارسال کند.

• سیستم عامل هایی مانند ResearchGate و Academia.edu این فرآیند را تسهیل می کنند— گاهی اوقات نویسنده نسخه ای را برای بارگیری در اختیار شما قرار می دهد یا می توانید برای درخواست یکی از نویسندگان از طریق نمایه خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که بعضی اوقات نسخه های موجود برای بارگیری، پیش نویس یا پیش چاپ هستند که برای استفاده در تحقیقات مناسب نیستند. اگرچه می توانند برای تعیین اینکه آیاارزش پیگیری نسخه منتشر شده را دارند، که به آن

"the version of record " نیز می گویند، مفید باشد. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع نسخه ها را اینجا ببینید: https://libguides.cam.ac.uk/openaccess/manuscriptversions

Google Scholar یا Baidu Scholar در چین می تواند مکان مناسبی برای جستجوی مقاله های خاص، مقاله های کنفرانس ها، گزارش یا اسناد  ثبت اختراع باشند، زیرا هر دو گاهی شما را به نسخه های قانونی  متن کامل  پیوند می دهند. با جستجوی عنوان کامل متن مورد نظر به سرعت به این نتیجه می رسید که آیا این روش کار می کند یا خیر. باز هم، دقت کنید که به کدام نسخه دسترسی پیدا کرده اید.

• اگر به مجموعه های کتابخانه دسترسی ندارید، ممکن است برای تهیه مقالاتی که پیدا می کنید به بودجه نیاز داشته باشید. با این حال، در نظر داشته باشید که نیازی به دریافت متن کامل هر مقاله ای که با جستجوی خود پیدا می کنید نیست. اطلاعات موجود در پایگاه های چکیده و نمایه سازی شده برای بسیاری از مقالات کافی خواهد بود تا به شما نشان دهد آیا آنها به اندازه کافی به پرسش پژوهشی شما مربوط هستند یا نه، تا مطمن شوید شما حتما نیاز به خواندن متن کامل دارید.

• اگر نیاز به خرید برخی از مقالات دارید، حتما قبل از شروع، بودجه خود را تعیین کنید و صبر کنید تا تصمیم های خرید خود رااتخاذ کنید تا بعد از انجام جستجوهای خود و طی مراحل غربالگری دچار مشکل نشوید. در بخش ارزیابی انتقادی این راهنما اطلاعات بیشتری کسب کنید.

• همچنین باید جستجوهای خود را مستند کنید: هنگامی که آنها را انجام دادید، نتایج و چگونگی انتخاب خود را یادداشت کنید- چرا تصمیم گرفتید متن کامل مقالاتی را که جستجو کردید بدست آورید؟ بیشتر بدانید و الگوی ما را بارگیری کنید.

مالکیت معنوی و حق چاپ

اشکال مختلفی از حقوق مالکیت معنوی (IP) وجود دارد که از دارایی هایی مانند اکتشافات، اختراعات، آثار ادبی و هنری از جمله تحقیقات محافظت می کند. در بسیاری موارد، حقوق IP با ایجاد اثر به طور خودکار شروع می شود. صاحب این حقوق ممکن است آنها را بفروشد یا مجوز صادر کند تا به دیگران اجازه دهد از یک دارایی استفاده کنند. در صورت نقض حق چاپ، دارنده می تواند برای جلوگیری از نقض بیشتر به دنبال خسارت یا حکم باشد.

رعایت قانون در دستیابی و استفاده از مقاله های تحقیقاتی و سایر مطالب مهم است. قوانین حق چاپ در سراسر جهان تمایل به استثنائات دارند (که گاهی به آن استفاده عادلانه یا تجارت عادلانه نیز می گویند) تا مردم بتوانند از مطالبی برای تحقیقات انجام شده برای اهداف غیر تجاری استفاده کنند. حتی در این شرایط محدودیت هایی راجع به آنچه می توانید با تحقیق انجام دهید اعمال می شود - به عنوان مثال، فقط می توانید بخش خاصی از مقاله ها را از ژورنال بارگیری کنید،  اما نمی توانید متن کامل مقاله ای را که شما ننوشته اید به اشتراک بگذارید. مگر اینکه مقاله به عنوان دسترسی آزاد منتشر شده باشد، و شما همیشه باید به درستی کارهایی را که استفاده می کنید استناد کنید. كتابدار شما قادر خواهد بود درمورد IP و محافظت از حق چاپ هرگونه سندی كه مي خواهيد در پژوهش استفاده كنيد، توصيه درست  كند. اگر برای اهداف تجاری تحقیقات انجام می دهید، باید خود را  با قوانین وابسته آشنا کرده و قانون را رعایت کنید.

!تمرین بهینه

توصیه بهینه پیشنهادی:اگر شما به دانشگاه وابسته هستید، حتما یاد بگیرید که چگونه می توانید از اشتراک های آنها و خدمات وام بین کتابخانه ای استفاده کامل کنید تا متن های کامل مورد نیاز خود را بدست آورید. چون  یاد نگرفته اید که از کتابخانه خود استفاده کنید، از آنچه در دسترس شماست به طور رایگان غافل نشوید.