Skip to Main Content

راهنمای بهترین روش کاربردی جستجوی متون پژوهشی- فارسی

برای دانش غذا و سلامت

مدیریت منابع

 

ممکن است فکر کردن به مدیریت منابع  در ابتدای پروسه جستجو  زود هنگام به نظر برسد اما داشتن ابزار مناسب قبل از شروع به جستجو این روند را از شروع تا پایان ساده می کند.


شما باید همزمان با یافتن منابع آنها را نگهداری و مستند کنید. در حالی که می توانید این کار را بصورت دستی انجام دهید، استفاده از نرم افزار مدیریت منابع، سیستم های مدیریت کتابشناسی یا مدیریت استناد citation manager که بطور خاص برای این منظور طراحی شده اند  بسیار کارآمدتر خواد بود. نسخه هایی هم به صورت رایگان وهم برای خرید وجود دارد. اگر به دانشگاه وابسته هستید، کتابخانه ممکن است دسترسی به یک اشتراک  موجود و آموزش استفاده از آن را فراهم کند- با کتابخانه خود مشورت کنید.

استفاده از یک نرم افزار مدیریت استناد به شما کمک می کند تا واقعاً در جستجوی خود منظم و فراگیر باشید. همانطور که در بالا گفته شد، تقریباً همیشه جستجوهای خود را در بیش از یک پایگاه داده یا موتور جستجو انجام می دهید و وقتی این کار را انجام دهید ناگزیر بعضی مقاله ها را بیش از یک بار پیدا خواهید کرد. اگر مجبور باشید منابع خود را دستی مرتب سازی کنید، که می تواند بسیار پرهزینه و وقت گیر باشد، ممکن است جستجوی خود راانطور که باید فراگیر انجام ندهید. یک مدیریت استنادcitation manager)) به شما امکان می دهد نسخه های تکراری را به راحتی و به سرعت پیدا کرده و پس از وارد کردن منابع به نرم افزار، آنها را حذف کنید. اگر به دانشگاه وابسته هستید، که اغلب کتابخانه ها با پایگاه های داده اشتراک دارند و اجازه می دهند مقاله های کامل را ردیابی کنید، استفاده از پایگاه ها سرعت این روند را برای شما بهبود  می بخشد و اگر قبلاً یک مقاله PDF داشته باشید، نرم افزار با انجام یک روند فرا داده اطلاعات توصیفی را برای ایجاد منبع   citationاز این فایل استخراج می کند.

مدیریت استناد همچنین روند نوشتن را آسان می کند، زیرا با ورد مایکروسافت پیوند می خورد و بعضی اوقات گزینه های دیگر پردازش کلمه مانند Google Docs یا LibreOffice به شما اجازه می دهند به صورت خودکار یک مقاله که به یک سبک دلخواه مستند شده را انتخاب و در جای مناسب متن قرار دهید. همچنین آن را، به درستی فرمت کرده، به لیست منابع اضافه کنید.

همچنین اکثر برنامه ها ی مدیریت منابع به شما امکان می دهند برخی از منابع یا PDF خود را با شخص دیگری یا گروهی به اشتراک بگذارید که با همان برنامه کار می کند، بنابراین تحقیقات گروهی را تسهیل می کنند. همینطور شما را قادر  می سازد تا منابع خود را با راهنمای خود و دیگران به اشتراک بگذارید.

 برنامه های مختلفی در دسترس هستند، اما احتمالاً چهار مورد استفاده بیشتری توسط پژوهشگران دارند. بطور نمونه EndNote ، Mendeley ، Sciwheel (رسماً F1000workspace) یا Zotero. هر برنامه مزایایی برای نیازهای مختلف دارد و انتخاب شما ممکن است تحت تأثیر نیاز به کار آفلاین باشد؛انچه توسط همکاران برای همکاری با شما استفاده می کنند؛ آنچه را که شما با تخفیف در اختیار دارید؛ به طور رایگان از موسسه خود استفاده می کنید. به یاد داشته باشید اگر تصمیم دارید که تغییر دهید، انتقال منابع از یک برنامه به برنامه دیگر آسان است.

مقایسه نرم افزارها

  EndNote Desktop Mendeley Sciwheel Zotero

 

هزینه

اشتراک، معمولا از طریق  موسسه 

رایگان برای اشتراک بیسیک اشتراک همراه با حق استفاده مدت دار رایگان رایگان همراه با امکان خرید حافظه اضافه
Offline استفاده online or offline online or offline online online or offline

ویرایشگری

PDFs?

بله بله بله خیر
پردازشگر Microsoft Word Microsoft Word, LibreOffice Microsoft Word, LibreOffice Microsoft Word, LibreOffice
شناسایی منابع تکراری بله بله بله بله

* این نمودار از مقایسه EndNote ، Sciwheel ، Mendeley، Zotero اقتباس شده است: در یک راهنمای نگاه از کتابخانه علوم بهداشت دانشگاه دانشگاه کارولینای شمالی: https://guides.lib.unc.edu/compare-citation

هر یک از این برنامه ها دارای افزونه های مرورگر هستند که جمع آوری منابع را آسان می کنند. همانطور که در پایگاه های داده جستجو می کنید می توانید منابع انتخابی را از آنها استخراج کنید.

!تمرین بهینه

توصیه بهینه پیشنهادی: حتماً یک مدیریت  استناد را برای استفاده ازابتدای جستجوی متون خودانتخاب کنید، و همیشه تمام منابع مربوطه را که در جستجوی خود پیدا می کنید، ذخیره کنید. بدون درنگ بیاموزید چگونه کار می کند، تا بتوانیداز کارکرد آن نهایت استفاده را ببرید.